tutoriale, szablony, web design

Pytania - Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, to zapraszam na nasz profil ask.fm. Postaramy odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące szablonów, zamówień, jak również zaradzić conieco w sytuacji, gdzie szablon nie chce współpracować. Propozycje - Jeśli masz pomysł na ciekawą instrukcje, która mogłaby pomóc lub zainspirować wielu blogerów, daj nam znać! Z chęcią pomożemy! Propozycje możesz zostawić tutaj: Propozycje Pomoc - Gdyby ktoś desperacko szukał pomocy i wszystkie instrukcje go zawiodły, to jest e-mail tyler (bizarre1309@gmail.com ) i tam można pisać, mardzić na bloggera i resztę świata, no i ogólnie to też szukać pomocy. #idontjudge
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą gadżety. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą gadżety. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 20 marca 2016

Gadżety nad postem cz. 1

niedziela, 20 marca 2016

Gadżety nad postem cz. 1

11 komentarzy
Element: HTML/JavaScript
Stopień trudności: xxxx
Czas wykonywania: ~20 minut

Robiłam ostatnio szablon bazując trochę na drugim szablonie głównym, jaki pojawił się dawno temu na Graphical Thoughts. Szablon ten miał 4 gadżety nad postem 2x2. Dokładnie pamiętam jak męczyłam się, aby je stosownie ustawić i po paru godzinach męk w końcu się udało ( Całość jednak była słodko gorzka, bo gadżety rozjeżdzały się przy innych rozdzielczościach ). Od tamtej pory minęło jakieś 4 lata i w ciągu tego czasu udało mi się znaleźć dwa proste rozwiązania tego problemu! Dzisiaj o opcji numer 1, która jest użyta na blogu w tej chwili.

Opcja numer jeden ma jednak pewną wadę. Nie ma możliwości dodawania gadżetów proponowanych/stworzonych przez bloggera. Jedyne co możemy zrobić to stworzyć nasz własny content.

Krok 0 - towrzenie tabeli 
Do stworzenia, w tym przypadku, trzech kolumn, będziemy używać table. Być może część z Was się z tym spotkała, część nie. Do rzeczy.
Przykład tabeli, źródło
<table style="width:100%">
<tr>
<td>Jill</td>
<td>Smith</td>
<td>50</td>
</tr>
<tr>
<td>Eve</td>
<td>Jackson</td>
<td>94</td>
</tr>
</table>
table - tworzy tabelę
tr - tworzy nam rzędy
td - tworzy kolumny
Czyli powyższa tabela ma dwa rzędy i po 3 kolumny  w każdym z nich. Co wygląda mniej więcej tak.
Jill Smith 50
Eve Jackson 94
#easy

Krok 1 - tabela w gadżecie / podgląd
Na początku tworzymy gadżet HTML/JavaScript i dodajemy kod ( jako przykład użyję części kodu użytego na GT ).
<table cellspacing='10'>
<tr>
<td valign='top'><span class='dat'>Pytania</span> - Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, to zapraszam na <a href='http://ask.fm/sleepingtyler'>nasz profil ask.fm.</a> Postaramy odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące szablonów, zamówień, jak również zaradzić conieco w sytuacji, gdzie szablon nie chce współpracować.</td>
<td valign='top'>
<span class='dat'><a href='http://graphical-thoughts.blogspot.dk/p/propozycje_30.html'>Propozycje</a></span> - Jeśli masz pomysł na ciekawą instrukcje, która mogłaby pomóc lub zainspirować wielu blogerów, daj nam znać! Z chęcią pomożemy! Propozycje możesz zostawić tutaj: <b><a href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/p/propozycje_30.html'>Propozycje</a></b>
</td>
<td valign='top'>
<span class='dat'>Pomoc</span> - Gdyby ktoś desperacko szukał pomocy i wszystkie instrukcje go zawiodły, to jest e-mail tyler (bizarre1309@gmail.com ) i tam można pisać, mardzić na bloggera i resztę świata, no i ogólnie to też szukać pomocy. #idontjudge</td>
</tr>
</table>
Przy pomocy table tworzymy tabelę, tr - daje nam możliwość stworzenia jednego rzędu kolumn i na końcu 3 kolumny dzięki td. Tekst szary to tekst przykładowy, to co znajdzie się w tekście kolumn.


Krok 2 - pozycjonowanie gadżetu / podgląd
Na podglądzie, tło białe pod blogiem stworzone jest za pomocą content-inner i nie było dokonywanych tam większych zmian. Jednak widzimy, że gadżet nieco przechyla się na prawą stronę. Duża jest prawdopodobność, że tak będzie w większości przypadków, jeśli ktoś będzie probówał korzystać z instrukcji. Rozwiązaniem na to jest:
#HTML2 {
margin-top:40px;
margin-left:-0px;
margin-right:40px;}
margin-top gwarantuje nam przestrzeń 'od góry', margin-left:0px - jest nieruszony, bo chciałam stworzyć wrażenie 'paddingu' dla całego gadżetu i zrównoważyć trochę masę tekstu w tabeli przez dużo miejsca naokoło. Margin-right:40px sprawia, że prawa granica gadżety jest dalej od prawej strony.

Krok 3 - style / podgląd
Content został stworzony, teraz czas na stylowanie całej tabeli. Chcemy stworzyć efekt gadżetu, więc nasz kod będzie opierać się na td, czyli każdej z kolumn ( w tym przypadku również gadżetów ).
#HTML2 td {border:1px solid #ccc; margin-right:10px;  padding:10px 10px 10px 10px;   font:8px 'roboto'; text-transform:uppercase; font-weight:normal; text-align:center; letter-spacing:2px; color:#777;background:#f5f5f5;}


Krok 4 - Ostatnie poprawki
Jeśli w tabeli umieścicie linki, tytuły każdego z gadżetów, je również elegancko wystylizujcie, używając td a, td i czy td b! Mój końcowy efekt znajdziecie tutaj.

Komentarz
Cześć Miśki!
Instrukcja ta weszła mi w plan przygotowany wcześniej, ale robiąc tutorialowe szablony zauważyłam, że dość często korzystam z tego sposobu, więc może komuś się przyda! Opcja numer dwa już niedługo, niestety tam troszkę grzebania w kodzie.
I szablony przy okazji instrukcji wychodzą tak szybko i płynnie, że zaraz nazbiera mi się tego pokaźna suma i cóż tym potem zrobić....#thuglife
Czytaj dalej

wtorek, 23 czerwca 2015

Tworzymy własny gadżet!

wtorek, 23 czerwca 2015

Tworzymy własny gadżet!

13 komentarzy
Element: HTML/JavaScript
Stopień trudności: xxxx
Czas wykonywania: ~20 minut

Dzień dobry! Więcej niż tydzień lekkiej przerwy za mną, ale ostatecznie Tyler zwlokła się z łóżka i stwierdziła, że trzeba w końcu zrobić.
Ostatnio na czaciku pojawiła się propozycja na instrukcję ( propozycja pojawiła się od Ivanov ), w której pokazałabym jak stworzyć gadżet podobny do tego użytego w szablonie Could it be my destiny? Jako, że ostatnio udało mi się stworzyć coś podobnego, postanowiłam instrukcję napisać i wierzyć, że się do czegoś przyda.

Na początek: Nasz gadżet będzie zawierać : obrazek/zdjęcie/mini nagłówek, tytuł bloga, opis/cytat i małe menu.
Bardzo podobną strukturę gadżetu wykorzystałam w szablonie, który ostatnio robiłam, jednak tam wszystko zostało ustawione automatycznie, bezpośrednio w kodzie HTML nagłówka. Dzisiaj jednak opcja prostsza, nad którą można swobodnie zapanować z "Układu".

Informacje
+ W tworzeniu gadżetu użyte zostały czcionki: Ubuntu & Oswald
+ Gadżet ma określoną szerokość ( width ), dlatego efekty mogą się różnić w zależności od tego jak jest ona ustawiona. Również, mogą być konieczne niewielkie zmiany dla własności padding, a także top & left w celu dostosowania gadżetu do miejsca, w którym się on znajduje.
+ Ustalona szerokość: 214px
+ Gadżet został stworzony i przetestowany na trzech, różnych szablonach próbnych ( o dziwo, wszędzie działał )
+ Instrukcja jest stworzona tylko dla gadżetu HTML/JavaScript. Kod nie zadziała w przypadku używania go w poście.

Czytaj dalej

sobota, 11 kwietnia 2015

Informacyjne kwadraciki

sobota, 11 kwietnia 2015

Informacyjne kwadraciki

13 komentarzy
Element: Gadżet ( HTML/JavaScript )
Stopień trudności: xxxx
Czas wykonywania: 25 minut
Moja nieco śmieszna obsesja związana z kwadracikami trwa dalej, dlatego postanowiłam ją wykorzystać i napisać kolejną instrukcję. Pamiętacie kwadratowe menu? Jeśli tak, to dobrze. Jeśli nie, to nic nie szkodzi - zawsze da się tam zajrzeć. Poza tym tutaj głównie skupimy się na powtórzonej koncepcji kwadratu. A samo wykonanie będzie troszkę się różnić od poprzedniego.

Uwaga! Zmieniając pozycję gadżetu warto uważnie umieścić go w sidebarze. Ja proponuję Wam umieszczać go zawsze na samej górze, jako pierwszy element sidebaru - wtedy niezależnie od tego ile gadżetów znajdzie się w kolumnie pozostanie on na tym samym miejscu. Tak samo umieszczajcie gadżet nad postem, a nie pod nim.


Czytaj dalej

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Świąteczna paczka wiecznego szczęścia

poniedziałek, 22 grudnia 2014

Świąteczna paczka wiecznego szczęścia

65 komentarzy


Nadszedł czas, aby powiedzieć Wam oficjalnie "Wesołych Świąt" i spróbować złożyć Wam jakieś życzenia. Nie jestem w tym najlepsza. Mam formułkę, która każdego roku perfekcyjnie pokazuje moje - jako takie - nastawienie do świata. Ale dla Was się poświęcę, mimo tego, że wiem jak to się skończyć. Dla najlepszych ludzi na świecie powiem Wam, że nawet warto.

Z okazji tegorocznych świąt chciałabym Wam życzyć przede wszystkim cudownego widoku lampek na zewnątrz. Mnie to bardzo uspokaja, mam nadzieję, że Was też. Żebyście czuli magię świąt w absolutnie każdym miejscu, nawet tym bez choinki czy zapachu barszczu, kompotu, mandarynek czy pierogów ( mniam ). Życzę Wam sukcesu w życiu. Takiego jednego wielkiego albo paru malutkich. Co kto woli. Abyście czuli się szczęśliwi śpiewając piosenki, patrząc się na kota śpiącego obok i popijając ulubioną herbatę. Chciałabym również, aby każdy z Was był pewien swoich umiejętności. Na sprawdzianie z matematyki, na meczu piłki ręcznej czy na blogu. Mówcie sobie "Jestem najlepszy/a", a zakładam, że tak się stanie. Ale sam wrodzony talent nie wystarczy, trzeba trenować, ćwiczyć. Czasami to jest bardzo potrzebne. Życzę Wam, abyście pracowali nad tym co lubicie, kochacie. Aby się zmotywować czy uwierzyć w siebie. Ja, na przykład, nadal mam pewien kompleks związany z grafiką i sądzę, że jeszcze długo będę go mieć. Ale czasami się bawię, stworzę jakiś głupi obrazek ( np. Ellijah Wood z rogami jelenia (?) WTF ). To pomaga. Róbcie rzeczy, których byście nie zrobili w żadnym życiu, bo uważacie, że to nie dla Was, że to nie ja. Ok, bro. Jak będę chciała mieć fioletowe włosy to to zrobię. Ale nie chce...Poza tym życzę Wam, abyście nauczyli się działać na swoją korzyść. Przekręcać coś co nie jest dla Was w coś co było od początku dla Was stworzone. Znaleźć wyjście z każdej sytuacji, być bohaterem - wystarczy, że dla siebie!
Tak. Życzę Wam, aby każdy z Was był bohaterem. Dla siebie i dla mnie - dla Tyler, tej perfidnej istotki, która pojawia się raz na pół roku i zasypuje (phiii, że co!? to chyba jakaś pomyłka!) Was szablonami i instrukcjami.

Wesołych Świąt!

I mandarynek.
I pierogów!
I dużo ciasta!


Czytaj dalej

sobota, 29 marca 2014

Zmiana odległości między elementami bloga

sobota, 29 marca 2014

Zmiana odległości między elementami bloga

14 komentarzy
Na blogu mamy masę elementów - dosłownie. Jakby je wszystkie zliczyć to by nam się z parę stron zeszło. Czasem niektóre z nich mają automatycznie ustawiany margin.

Margin - opisuje przestrzeń wokół elementu. "Czyści" przestrzeń zewnątrz danego elementu, nie ma żadnego koloru, jest przezroczysty.

( Praktycznie to można opisać tak, że po prostu odsuwa wszystko na daną odległość od elementu, nad którym pracujemy ).
Margin opisuje "margines" ze wszystkich stron, jednak w pojedynczych przypadkach używamy margin-top, margin-bottom, margin-right, margin-left.
Najczęściej opisujemy go w pikselach np.
.date-outer {margin:20px;}
Powyższy kod sprawi, że wokoło postu na odległość dwudziestu pikseli nie pojawi się nic innego, będzie tam pusta przestrzeń.
!Do wykonania poniższych instrukcji potrzebujecie dobrego oka, aby trafić z odpowiednią ilością pikseli i musicie znać selektory dla elementów, które będziecie przemieszczać.

Jeżeli część teoretyczną już mniej więcej załapaliście to bierzemy się na praktykę. Specjalnie na tę okazję usunęłam wszystkie "marginy" z szablonu Walking Travesty i będę z Waszą pomocą ponownie wprowadzać komendy.

Na początku wszystko wygląda tak:

Co będę starała się zrobić. Po pierwsze "podciągnąć" całego bloga do góry, aby nie zostawiać pustej przestrzeni. Sidebar przyciągnąć nieco do postu i obniżyć, aby był na równi z środkową kolumną. Na koniec zmniejszymy odległość między gadżetami.
Na sam początek ostrzegam: Bawienie się marginami to jedno wielkie szacowanie. Nigdy nie wiem ile pikseli mam wpisać; trzeba strzelać, zmieniać, aż w końcu - BA, wyjdzie. 

Skoro cały blog to cały blog, będziemy używać po prostu body:
 body { background-color: #eef0ef; background-image: url(http://25.media.tumblr.com/tumblr_lzju29VxIR1r9g6hvo2_100.png); background-repeat:repeat; background-attachment: fixed;font-family:arial; font-size: 8pt; color: #666; margin-top:-65px;}
Jak widać do zwykłego, normalnego kodu dla body dodałam margin-top z wartością ujemną. Ta wartość ujemna spowoduje, że blog pójdzie do góry. Wartość dodatnia natomiast sprawiłaby, że przestrzeń między górną krawędzią bloga, a kolumnami byłaby jeszcze większa.
Uznałam, że -100px to będzie za dużo, więc spróbowałam z wartością -80px, potem -75px, aż w końcu trafiłam na -65px, które mi odpowiadało.
I mamy. Cały blog zdecydowanie jest wyżej, a pusta przestrzeń zdecydowanie się zmniejszyła. Czyli co? Pierwsze zadanie wykonane!

Teraz sidebar. Najpierw zbliżymy go do środkowej kolumny, potem wyrównamy. 
( Jako, że efekt w przypadku tego szablonu jest ustawiony dla osobnych gadżetów, a nie dla całej kolumny, kod, który dodam poniżej będzie jedynym dla .sidebar )
.sidebar { margin-left:-38px;}
Tu strzelania było mało, bo specjalnie wybredna nie byłam.
I proszę bardzo, teraz trzyma się w końcu kupy!
Teraz trzeba by to wszystko wyrównać, bo to wygląda tak trochę od sasa do lasa ( czy jak to tam się mówi ).
.sidebar {margin-left:-38px;margin-top:18px;}
Oks, tu się trzeba było nakombinować, bo 10px to było zdecydowanie za mało, 20px ciut za dużo, 15px to nie było to, a 17px coś nie pasowało.

No i jest. Teraz wygląda to schludniej i jest bardziej elegancko. 

Na sam koniec zmniejszymy odległość między gadżetami, bo robią co chcą. A wszystko ma ze sobą grać, więc niestety nie mamy za bardzo wyjścia. Takie szczegóły szczególnie rażą w oczy, co nie?
Tutaj będziemy używać albo .sidebar .widget, albo .sidebar .widget-content. To raczej bez różnicy. Ja jednak użyję tego drugiego. 
.widget-content {border:1px solid #f5f5f5; background:#fff;padding:8px;margin-bottom:-20px;}
Tutaj poszło za jednym zamachem.
I w końcu - całość, z dopasowanymi marginesami ( ajć, mogłam chyba jednak bardziej przyciągnąć kolumnę w lewo, no ale nic ). 

Powyżej pokazane przypadki są raczej takie dosyć pospolite, jednak kluczowe. Nie ma chyba szablonu, gdzie nie używałabym masowo margin. Całość można wykorzystywać do przeróżnych ewolucji - dużo bardziej skomplikowanych niż zbliżanie do siebie elementów. Np. Środkowa kolumna idzie bardziej do prawej, natomiast lewy sidebar chcemy, aby był bliżej lewej krawędzi i wyżej. Warto się temu przyjrzeć, gdy nasze tło to wzorzysty i efektowny obrazek, a chcemy, aby jego ważne elementy były widoczne, a nie schowane za postem czy czymś innym. 
Również myślę, że przydać się może, gdy część szablonu tworzymy w programach graficznych i musimy nie dopasować tło pod bloga, a bloga pod tło - wówczas po prostu zmieniamy pozycję elementów na przykład za pomocą marginesów. 
A więc mam nadzieję, że udało mi się przestawić Wam "marginesy", które są jedynym z podstawowych i najbardziej i najczęściej ( tak myślę ) wykorzystywanych komend. Dlatego mam nadzieję, że instrukcja okaże się pomocna. :)

Jak macie jakieś pomysły na instrukcje to oczywiście piszcie! 
Miłego dnia!

PROŚBA. Jestem w trakcie pisania instrukcji na szablon ( prawdopodobnie będzie złożona z 3/4 części ) - Wasze zadanie: Co koniecznie uwzględnić? Jakiś efekt dla kolumn, może coś dla post-footera? Będzie to poradnik dla Was, dlatego Wasze zdanie tutaj się liczy najbardziej. Chcę, aby tutoriale były jak najbardziej pomocne, także liczę na Waszą pomoc!
PROPOZYCJA. Wpadłam na pomysł ( ze względu na masę komentarzy, która pojawiła się ostatnio ), aby również strzelić poradnik ( też w około 3 częściach ) na szablon tumblrowski. Wiecie nieruchoma kolumna, parę efektów dla menu...te sprawy. :) Jak propozycja jest ciekawa to piszcie - będę wiedzieć czy się za to brać czy nie. 
Czytaj dalej

poniedziałek, 24 marca 2014

Dwulinijkowe menu/linki

poniedziałek, 24 marca 2014

Dwulinijkowe menu/linki

14 komentarzy
Post dedykowany specjalnie Yoko i Ronnie, które wyjątkowo były zaciekawione tym pomysłem. Prawda jest taka, że całość opiera się tylko i wyłącznie na <br/> i troszkę <span>. Ale oczywiście trzeba zacząć od początku.


Stwórzmy zwyczajne menu w gadżecie HTML/JavaScript, które posłuży nam jako "karty/strony" naszego bloga. O tego typu operacji możecie szerzej poczytać tutaj.

<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 1</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 2</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 3</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 4</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 5</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 6</a>

W skrócie co właśnie zrobiłam. Stworzyłam nowy gadżet HTML/JavaScript i w pole tekstowe dodałam powyższy kod. Za klasę linku przyjęłam "navi" i zaraz się zajmę dodaniem arkuszy CSS, aby moje menu miało ręce i nogi.
Kod prezentował się mniej więcej tak:

a.navi:link, a.navi:active, a.navi:visited {border:1px solid #eee;display:inline-block; width:106px; background:#fbfbfb; color: #dc427d; text-align:center; margin-bottom:2px;text-transform:uppercase; font-family:arial; font-size:7pt; letter-spacing:0px; padding:3px; -webkit-transition-duration: .50s;-moz-transition-duration: .50s }

a.navi:hover {background:#f5f5f5; color:#444; -webkit-transition-duration: .50s;border:1px solid #39bdc1;}
A całe menu tak:
No dobra, powiedzmy, że można było się spodziewać, że tak to będzie wyglądać. Nic nadzwyczajnego, prawda?
No więc trzeba coś z tym zrobić! Wracamy do początku, czyli do pola tekstowego w stworzonym przez nas gadżecie HTML/JavaScript. Jak już tam wróciliśmy to dołożymy drugą linijkę - tak jak pokazane jest to niżej:
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 1<br/>Opis linku 1</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 2<br/>Opis linku 2</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 3<br/>Opis linku 3</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 4<br/>Opis linku 4</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 5<br/>Opis linku 5</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 6<br/>Opis linku 6</a>
<br/> - czy każdy wie co to jest? Nie? A więc <br/> proszę moich najdroższych czytelników to w języku HTML po prostu...spacja.
Czyli robimy spację w nazwie naszego linku i dodajemy jego opis, angielski odpowiednik, czy co tam się nam żywnie podoba. W każdym razie widzimy coś takiego:










Jakby się uprzeć to tutaj moglibyśmy zakończyć cały proces. Nam jednak nie podoba się, że opis linku jest tak samo ważny jak nazwa linku, a on ma być tylko skromniutkim opisikiem.
Więc wracamy do naszego kodu i myślimy co dalej. Jak już zrobiliśmy szaloną minę myśliciela to mamy teraz dwie opcje: albo dodajemy klasę, a co za tym piszemy kolejny kod albo bawimy się w "style".
Ja zrobię to za pomocą "class":
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 1<br/><span class='opis'>Opis linku 1</span></a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 2<br/><span class='opis'>Opis linku 2</span></a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 3<br/><span class='opis'>Opis linku 3</span></a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 4<br/><span class='opis'>Opis linku 4</span></a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 5<br/><span class='opis'>Opis linku 5</span></a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Link 6<br/><span class='opis'>Opis linku 6</span></a>
Span otwieramy tuż przed opisem i zamykamy tuż za. Robimy tak dlatego, że całość ma działać tylko na opis, nigdzie indziej. Póki co wyglądać to powinno tak samo jak na drugim obrazku. Trzeba więc to zmienić. Kodujemy! Moją klasą jest .opis i to będzie moim selektorem.

Szablon > Dostosuj > Zaawansowane > Dodaj arkusz CSS i piszemy:
.opis {font-size:7pt;color:#aaa;font-style:italic;text-transform:lowercase;}
I to jest koniec naszych działań. U mnie to wygląda tak:
Nie zapomnijcie pochwalić się swoim efektem! Mam nadzieję, że instrukcja czytelna i - co ważniejsze - czy działa! 
Również zachęcam do zostawiania propozycji na instrukcje! 
Miłego dnia!


Czytaj dalej

poniedziałek, 24 lutego 2014

Wysuwane gadżety/menu cz.2

poniedziałek, 24 lutego 2014

Wysuwane gadżety/menu cz.2

29 komentarzy
W części pierwszej przedstawiony był jeden ze sposobów, aby gadżety wysuwały się w pionie. Znalazło się też tam sporo "teoretycznych" zagadnień związanych z tym problemem, które według mnie odgrywają kluczową rolę w całym procesie tworzenia tego gadżetu. Dlatego zanim zapoznacie się z poniższą instrukcją polecam tam zajrzeć.

Kłopotliwą częścią w przypadku gadżetów wysuwanych w poziomie jest tytuł danego gadżetu. Potrzebny jest kod, który "przekręci" go, aby całość wyglądała naturalnie i spójnie. To jest kluczowe w tym przypadku i radzę zwrócić na to szczególną uwagę.

Modyfikacje dokonywane w szablonie Olympics.

Zaczęłam od stworzenia odpowiedniego gadżetu z menu, wpisałam odpowiedni tytuł i wrzuciłam do środkowej kolumny, tuż nad post.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest skromna modyfikacja całego gadżetu. U mnie to był HTML2.
Chodzi o jego pozycje. Możecie użyć albo position:fixed ( jeśli chcecie, aby gadżet przewijał się razem z blogiem ) lub position:absolute ( jeśli ma zostać w miejscu ). Pozycje dalej modyfikujemy za pomocą top, bottom, right, left - w obu przypadkach jest to kompletnie inna sytuacja.
Position:fixed to pozycjonowanie względem całego okna przeglądarki, co może powodować mniej lub więcej problemów w zależności od sytuacji, natomiast position:absolute to pozycjonowanie względem elementu zawierającego ( tak, pytajcie mnie o co chodzi - wyczytane i niestety niezrozumiane przeze mnie ). Wydaje mi się, że chodzi tu o pozycję względem elementu typu content, main-inner czy body. Interpretujcie na swój sposób. My zajmiemy się tylko uzyskaniem odpowiedniej pozycji.
#HTML2 { position:fixed; top:200px; left:200px; padding:10px; background:#eee;}
Left robi tu za wartość przejściową, chodziło mi, aby umiejscowić gadżet, zobaczyć gdzie się znajduje, a następnie ponownie ustalać pozycję.
Teraz chwila zabawy z wyglądem gadżetu, czyli padding, background czy inne pomysły na wygląd Waszego gadżetu i przechodzimy do głównej atrakcji, czyli tytułu.

Tytuł gadżetu, czyli najbardziej upierdliwa rzecz. Ileż się trzeba z tym namęczyć zanim w końcu dojdzie się do pozycji idealnej. Ale nieważne, bierzemy się do roboty.
Zacznijmy od:
#HTML2 h2 { position:absolute;background:#222;text-align:center;font-size:8pt;font-weight:400;font-family:Arial;color:#ddd;letter-spacing:2px;text-transform:uppercase;}
Chodzi o to, aby właśnie pozycjonować tytuł względem gadżetu ( tak to wygląda według mnie ).
Gdy już zobaczymy jak nasz tytuł wygląda teraz i zanim zaczniemy krzyczeć, dodajmy jeszcze transform dla tekstu, aby się "obrócił" i wpasował się do naszych późniejszych zamierzeń.
#HTML2 h2 { position:absolute; transform:rotate(90deg); -moz-transform:rotate(90deg);-webkit-transform:rotate(90deg);background:#222;text-align:center;font-size:8pt;font-weight:400;font-family:Arial;color:#ddd;letter-spacing:2px;text-transform:uppercase;}
No to teraz dopiero powinniście się za głowę złapać! :D Ale spokojnie, wypijcie łyka wody i do pracy rodacy, bo gadżet się sam nie zrobi.
Jeśli każdy komputer działa jak mój i na każdym komputerze wygląda to tak jak u mnie to tytuł powinien być nieco niewyraźny, zamazany. Tak jakby nie w swoim rozmiarze. Jeśli tak jest ( a nawet jeśli tak nie jest ) to musimy ustalić wielkość ( długość ) tytułu, aby była ona równa wysokości gadżetu.
W moim przypadku wyszło:
#HTML2 h2  { position:absolute; transform:rotate(90deg); -moz-transform:rotate(90deg);-webkit-transform:rotate(90deg);width:165px;background:#222;text-align:center;font-size:8pt;font-weight:400;font-family:Arial;color:#ddd;letter-spacing:2px;text-transform:uppercase;}
Tę długość trzeba znaleźć metodą prób i błędów. Jednak, gdy Wasz tytuł przestanie być zamazany, zauważycie, że jest już w 100% wyraźny to znaczy, że znaleźliście wartość i teraz musicie tylko znaleźć pozycję.
A to znowu jest męczące i trzeba na oko wymierzać czy to 10px czy 15px. Ale nieważne...
#HTML2 h2  { position:absolute; transform:rotate(90deg); -moz-transform:rotate(90deg);-webkit-transform:rotate(90deg);width:165px;background:#222;text-align:center;font-size:8pt;font-weight:400;font-family:Arial;color:#ddd;letter-spacing:2px;text-transform:uppercase;top:65px;right:250px;}
Tak to wyglądało u mnie. Chciałam ustawić tytuł z lewej strony, bo gadżet będzie się wysuwać z prawej ( na screenie z prawej, ale jeszcze nie wiedziałam co chce zrobić :P ).

Jak już to mamy to dalej jedziemy już z górki, przy okazji robiąc parę ewolucji w powietrzu. ( Nawiązanie do panów na roboczych zdjęciach ).

Pozycjonujemy gadżet, czyli to o czym poczytaliście już w części pierwszej. Ja to pozostawię z krótkim komentarzem, a mianowicie pokażę co ja wpisałam. Tak wiem, jestem leniuszek.
Najpierw umiejscowiłam gadżet na odpowiedniej wysokości i wyrównałam do prawej, tak, aby zobaczyć jak gadżet będzie wyglądać na hoverze:
#HTML2 { position:fixed; top:200px; right:0px; padding:10px; background:#eee;}
Dalej:
#HTML2 { position:fixed; top:200px; right:-315px; padding:10px; background:#eee;} 
Znowu musimy na czuja znaleźć wartość dla "schowania" się całego gadżetu. Jak już znajdziemy i będzie nam tak ładnie wystawać tytuł to zrobimy hover:

A hover jest już dziecinnie prosty:
#HTML2:hover { right:0px;}
 I o ile wszystko poszło dobrze, nigdzie nie brakuje średnika, kropki czy przecinka to możecie cieszyć się Waszym gadżetem:


Czytaj dalej

wtorek, 10 grudnia 2013

Zmiana nazwy linku po najechaniu myszką

wtorek, 10 grudnia 2013

Zmiana nazwy linku po najechaniu myszką

13 komentarzy
Oj nie można być takim zgredem i silić się na powagę za każdym razem, gdy pisze się instrukcje. A więc dzisiaj spokojnie, miło, miejmy nadzieję, że ciekawie i prosto. Przede wszystkim prosto.
Co będziemy dokładnie dzisiaj robić.
Każdy wie, jak zmieniać tło, czcionkę, odległość między literami, obramowanie dla hovera linku. Ale czy ktoś kiedyś próbował zmienić tekst? Jeśli tak, to proszę mnie tu poszczuć kotami i powiedzieć, że za późno na to wpadłam. Chociaż właściwie o tej rzeczy wiem już szmat czasu, po prostu nie starczyło czasu na instrukcję ( jakże krótką instrukcję ).

Efekcik poniżej.


Zabawa, zabawą. Ale co z wykonaniem. Co trudnych nie należy. Na pewno, ale jest czasem nieco upierdliwe i niestety nie zawsze wychodzi. co jest zdecydowanie niefajne. :(

Baza do kodu wygląda tak ( umieszczamy ją tylko i wyłącznie w gadżecie HTML/JavaScript, ponieważ w gadżecie Tekst nie ruszy. ):
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/><div style="text-align:center;"
     onmouseover="this.innerHTML = 'Eja, lżej!';"
     onmouseout="this.innerHTML = 'Dotknij mnie!';"
>
Dotknij mnie!
</div></a>
  • onmouseover to efekt po najechaniu na link;
  • onmouseout to efekt - powrót do normalności - podczas, gdy myszka nie "dotyka" już linku. 
Wcześniej jeszcze należy ustalić klasę linku. Ja użyłam tej, którą mam moje menu, czyli "navi". Jak zwykle - więcej na ten temat tu.
Ewentualnie krótka przypominajka tutaj.
Wchodzimy w Szablon > Dostosuj > Zaawansowane i dodajemy poniższy kod ( taki kod dodałam ja, możecie go swobodnie zmieniać, tak jak zwykłą klasę linku. )
a.navi:link, a.navi:active, a.navi:visited {display:inline-block; width:110px; background:#b4d4c1; color: #fff; text-align:center; margin-bottom:2px;text-transform:uppercase;
font-family:arial; font-size:7pt;  letter-spacing:0px;  padding:2px;
-webkit-transition-duration: .50s;-moz-transition-duration: .50s } 
a.navi:hover {background:#6e6180; color:#eee; -webkit-transition-duration: .50s;}

Tekst po onmouseover zamieniamy na tekst, który -logiczne- ma się pokazać po najechaniu na niego myszką. U mnie Eja, lżej A tekst niebieski za onmouseout na tekst po zjechaniu myszką ( Dotknij mnie! ). Następnie mamy jeszcze jeden tekst, który najlepiej, aby pokrywał się z onmouseout. ( Dotknij mnie! ) Jest to po prostu nazwa danego linku, nic więcej. 

No cóż spróbujcie sami! 
Tylko jak pisałam, nie zawsze wychodzi. Akurat w poście wyjść nie chciało i się dogadaliśmy. 
Czytaj dalej

piątek, 6 grudnia 2013

Wysuwane gadżety/menu cz.1

piątek, 6 grudnia 2013

Wysuwane gadżety/menu cz.1

12 komentarzy

W propozycjach znalazłam ten pomysł. Z komentarzy wynikało także, że może być to kwestia, którą ciężko wytłumaczyć czy po prostu rzecz, która jest trudna to zrozumienia. Dlatego dzisiaj ważna będzie też teoria, ponieważ uważam, że jeśli chodzi o to zagadnienie gra ona ogromną rolę. I tego się trzymajcie czytając tą instrukcję. Pomoże Wam to znacznie, przynajmniej takie jest moje odczucie. 


Po pierwsze: zrozumienie.
Zrozumienie czego? A no tego, jak taka rzecz działa. Jak działa wysuwanie się gadżetów.
Jakby mnie ktoś zapytał jak to działa, moja odpowiedź brzmiała by dosyć skomplikowanie, ale postaram się przedstawić Wam to w jak najprostszy i najkrótszy sposób.
Wysunięcie gadżetu to kwestia tylko i wyłącznie ustalenia jego pozycji! Także niekiedy dochodzi z-index, o którym później. Gdy zza bloga wystaje kawałek gadżetu, pod nim ukryta jest jego część, która po zetknięciu z myszką się wysuwa. Czyli zmienia swoją pozycje. Z oddalenia, załóżmy od prawej strony o 400px, robi się 200px; czyli pojawia nam się całe 200px gadżetu, który był pod.
Dobra, widzę, nadal słabo. Wybaczcie.
Może tak. Weźcie do ręki kartkę, zeszyt czy książkę. Włóżcie znaczną część pod stół, tak aby wystawał skrawek papieru. Kartka jest schowana, bo otrzymała właśnie taką komendę na pozycje. Zgodnie z Waszym widzimisię mogła wystawać 1/4 kartki, 1/2 czy cokolwiek. A teraz, nadal podtrzymując od dołu papier, drugą ręką dotknijcie wystającej części i przyciągnijcie ją do siebie. Zmienia pozycje, znowu wedle Waszego widzimisię. Gadżet zachowuje się tak samo, z tym, że robi to automatycznie. My mamy go tylko "zaprogramować", co jest bardzo łatwe. 

W pierwszej części zmierzymy się z gadżetami "w pionie". Poziom jest troszkę trudniejszy zw względu na fakt, że trzeba się bawić transformacjami tekstu, co jest uciążliwe, nudne i mnie zazwyczaj denerwuje.

No więc dobra. Czas zabrać się do pracy.
Tworzymy gadżet HTML/JavaScript, w którym umieszczamy linki lub jakikolwiek tekst. Do linków ustalamy klasę i inne mniej/bardziej ważne rzeczy. O tworzeniu menu w gadżecie HTML/JavaScript przeczytacie tutaj.

No więc, do gadżetu wklepujemy kod. Ja wpisałam:
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/'>Propozycje</a>
<a class='navi' href='http://ask.fm/sleepingtyler'>Ask.fm</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/p/friends.html'>Polecani</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/p/dla-ciekawskich.html'>Pomocne</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/search/label/szablon'>Szablony</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/search/label/tutorial'>Tutoriale</a>
<a class='navi' href='http://graphical-thoughts.blogspot.com/p/blog-page.html'>Zamówienia</a>
<a class='navi' href='http://www.blogger.com/follow-blog.g?blogID=1963577186215401607'>Obserwuj +</a>

Na samym końcu tuż po ostatnim linku ew. zdaniu, możemy napisać tytuł, czyli to co opisze nam wysuwany gadżet.
Uwaga! Gdy gadżet wyjeżdżać ma z góry "tytuł" dodajemy na dole, w przypadku jednak, gdy gadżet wyjeżdża z dołu, "tytuł" leci na górę lub zwyczajnie wpisujecie tytuł w edycji danego gadżetu.
<h2 class='title'>Menu</h2>  

Gdy już mamy przygotowany cały gadżet. Ja akurat dodałam tekst na dół, co oznacza, że całość "wyjedzie" z góry.
Następnie musimy znaleźć selektor odpowiadający danemu gadżetowi. Robimy to wchodząc w edycje widgetu. Patrzymy na adres url strony i jedziemy do samiutkiego końca:
http://www.blogger.com/rearrange?blogID=250281471073074350&action=editWidget&sectionId=sidebar-right-1&widgetType=null&widgetId=HTML2 
Gdy już znaleźliśmy selektor, wchodzimy w projektanta szablonów i z uśmiechem na ustach przemieszczamy nasz gadżet.
Na sam początek naszej zabawy musimy znaleźć i wpisać odpowiednie komendy, które pozwolą nam ustawić gadżet w wybranym przez nas miejscu.  Jeśli gadżet ma nam się przewijać razem z blogiem używamy position:fixed, a jak nie to position:absolute; Przy absolute jednak trzeba się ciut bardziej namęczyć z ustawieniem gadżetu. Do tych dwóch komend dodajemy komendy zwane przeze mnie "naprowadzającymi". Mówią one nam o dokładnej pozycji gadżetu, czyli:
#HTML2 {position:fixed; top:0px;left:10px;width:234px;}
  • top:0px; mówi nam o odległości od góry strony, a left:10px - to oczywiście odległość od lewej krawędzi. Mogą się one bardzo różnić. Niekiedy naprawdę trzeba się namęczyć, aby odpowiednio ustawić gadżet. Jednak tutaj polecam kombinacje na wszelkie sposoby. Próbowanie wpisywać przypadkowych wartości, mierzyć na oko. W końcu się uda. 
  • width:234px; postanowiłam wpisać też szerokość gadżetu, co jest raczej konieczne w tej kwestii. :)
No więc dobrze. Skoro już wszystko mamy czas zająć się hoverem, czyli efektem po najechaniu myszką na pole gadżetu. Na sam początek zmieniamy ustawienie top. Efektu w poziomie nie chcę żadnego, dlatego też left:10px zostaje tak jak było. 
#HTML2 {position:fixed; top:-120px;left:10px;width:234px;}
U mnie widać, że gadżet już się schował za górną granicę strony, to znaczy, że wszystko idzie w dobrym kierunku.  Zmieniliśmy wartość, teraz czas na wprowadzenie hover. 
#HTML2:hover { top:0px;}
W tym przypadku, po najechaniu myszką gadżet wróci do  podstawowej formy. Nie potrzeba przepisywać wartości bazowych ( left, width ), gdyż one pozostaną automatycznie bez zmian. 
Jak doszliście do tego momentu, to już pewnie widzicie, że gadżet nie "wyjeżdża" ładnie spod strony. Aby to poprawić dodajemy transition, czyli przejście. Do "bazy" dodajemy:
#HTML2 {position:fixed; top:-120px;left:10px;width:234px;-webkit-transition-duration: .50s;-moz-transition-duration: .50s}
Te przejścia działają tylko dla przeglądarek Mozilli i Chorma. W przypadku gdy ktoś ma ochotę na działania w innych przeglądarkach należy dodać całą gamę przejścia, o czym możecie sobie poczytać wpisując w google transition css. O tym kiedy indziej, gdyż nie chce zaśmiecać i tak już długiego postu.  

Już teraz nasze menu powinno ładniej "wyjeżdżać". Można też wprowadzić niewielkie zmiany w wartościach, aby uzyskać inne efekty. Ale jak pisałam, w tej kwestii trzeba się bawić i kombinować. 

Na koniec kod CSS z position:absolute, gdzie gadżet znajduje się w tym samym miejscu co position:fixed; 
#HTML2 {position:absolute; top:-450px;left:-750px;width:234px;-webkit-transition-duration: .50s;-moz-transition-duration: .50s}
#HTML2:hover { top:-360px;}
Grafiki pomocne zostaną dodane w najbliższym czasie.
Czytaj dalej

wtorek, 13 sierpnia 2013

Anatomia "Popularnych postów"

wtorek, 13 sierpnia 2013

Anatomia "Popularnych postów"

10 komentarzy
Popularne posty raczej na miano najbardziej używanego, lubianego, wykorzystywanego gadżetu może nie zasługują. Jednak przy odrobinie zmian, oczywiście korzystnych, może nawet będzie można tenże gadżet zainstalować. Ba, nawet patrzeć! A tak na serio, to ja, odwiedzając stronę, pierwsze co przeglądam to popularne posty, no bo czemu nie. Skoro popularne, to wielu ludziom się podoba, odwiedzają, patrzą, być może wracają; wchodząc w pierwszy wyświetlony tam link, na 90% post mi się spodoba. A skoro jestem na stronie dotyczącej CSS'a i HTML'a to wiem, że także się przyda. 
Nie będziemy jednak odpicowywać ich w Bóg wie jaki sposób. Zrobimy to elegancko, ładnie i bez zbędnych komplikacji. 

Zaczniemy od kodów CSS, bo są łatwiejsze i bardziej...przystępne. ( Selektory opisywane przy wyświetlaniu tytułu posta, obrazka i krótkiego opisu. )
  • .popular-posts ul - podstawową właściwością przy tym selektorze jest list-style:none, pozwalające na usunięcie kropeczek ( wykropkowania ) przy każdym kolejnym poście. Zasięg tego kodu to wszystkie "popularne posty". Jak ustawimy sobie ilość postów na 5, to te pięć tenże selektor ogarnie. 
  • .popular-posts ul li - jest to kod na dostosowywanie boxów, inaczej po prostu postów. Jednak dodając powiedzmy np. tło, czyli background, konieczne będzie użycie margin. Bez tego nam się posty do siebie "przykleją". Poza tym do wyrównania należałoby też dodać margin-left:-10px ( około ) przy zwykłym marginie:3px.
  • .item-content - znowu odpowiadający za boxy, jednak dla poprawnego wyświetlania radziłabym łączyć .popular-posts ul li, właśnie z .item-content. Już wyjaśniam dlaczego. Do .popular-posts ul li nie dodamy paddingu. Znaczy dodamy, ale nie zadziała. Dlatego tą właściwość dodajemy do .item-content i wszystko pięknie się zgrywa z .popular-posts ul li. 
  • .item-title - pozwala na 'zrobienie na bóstwo' tytułu danego posta. O tyle dobrze, że odnosi się on do wszystkich ( logiczne ) opcji. Dlatego najczęściej jest używany, gdy autorzy bloggów chcą wyświetlać właśnie tylko tytuł. Dostosowuje się go tak jak zwyczajny tekst. 
  • .item-snippet - kolejna łatwa sprawa. Opis postu, pierwsze zdanie z postu. Za to właśnie odpowiada ten selektor. 

Działać będziemy w różny sposób i na wszystkich opcjach. A pozmieniamy je trochę inaczej, trochę mniej normalnie i bardzo po naszemu. Znajdujemy "popularne posty" w naszym kodzie. Oczywiście wchodzimy w Szablon > Edytuj kod HTML i przewijamy na sam dół. 
Tak powinno to wyglądać, oczywiście mamy różne gadżety, ale tym się nie martwcie. 

Tak wyglądają opcje, z których możemy skorzystać.
 (1) Sam tytuł - opcja bardzo częsta i myślę, że też bardzo lubiana. Bez zbędnych dodatków, jest przejrzyście i estetycznie. 
(2) Tytuł + Opis - druga częsta opcja. Najpierw tytuł, potem elegancki opis. Cóż więcej chcieć. 
(3) Tytuł + obrazek - rzadko wykorzystywana opcja, przede wszystkim dlatego, że wygląda nieestetycznie, za poza tym nie każdy wykorzystuje obrazki w postach. 
(4) Tytuł + opis + obrazek - opcja, którą lubię. Można się nią fajnie pobawić. 


Dwa słowa o modyfikowaniu samego tytułu za pomocą CSS. Ogólny wygląd oczywiście za pomocą selektora .popular-posts ul li. Jednak może nam dokuczać fakt, że tytuły przyczepiają się do lewej strony boxu. Dlatego używamy .popular-posts ul li a, gdzie dodajemy padding-left:10px (około ).
Prezentuje się iście pospolicie. Faktycznie, mogłoby się wydawać, że nie da się nic z tym robić. Ale co jeśli ja mam ochotę na serduszko jako udawane wyliczenie. 
 <!-- (1) No snippet/thumbnail -->
            <a expr:href='data:post.href'>♥ <data:post.title/></a>
          <b:else/>
W powyższym przypadku serduszko będzie zalinkowane razem z tytułem posta. Innej opcji nie polecam, bo to małe cholerstwo będzie się znowu przyczepiać do lewej krawędzi. Oczywiście można dodawać różne znaczki. 
Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić to dodać klasę. Powiedzmy, że chcemy, aby nasze popularne posty wyglądały tak jak menu. Aby wszystko nam się zgadzało, najlepiej nie dodawać żadnych kodów na popularne posty oprócz: .popular-posts ul{list-style:none;} i .popular-posts ul li {margin-left:-10px;margin-bottom:-15px;}. Pierwsze usuwa nam wyliczenie, a drugie poprawia miejsce linków. Czyli przybliża do lewej strony i zmniejsza odległość między kolejnymi linkami z dołu. 
<!-- (1) No snippet/thumbnail -->
            <a class='menu' expr:href='data:post.href'> <data:post.title/></a>
          <b:else/>
W kwestii tworzenia klasy zapraszam do postu: Menu w gadżecie HTML/JavaScript.


Kody do powyższej opcji to oczywiście .item-title i .item-snippet, co widzimy powyżej.
Zastanawiałam się co można by tu pozmieniać ( oprócz dodawania tego uroczego serduszka ) i nie wpadałam na żaden konkretny pomysł. Ta propozycja to tylko ładne dostosowanie fragmentu i tytułu. Dlatego też właśnie zamierzam do zrobić. Zacznę od podstawy, czyli:
.popular-posts ul{list-style:none;}
.popular-posts ul li {margin-left:-13px;margin-bottom:-5px;}
Co robi list-style wiemy, a reszta to kwestia ustawienia tego małego cholerstwa do pionu, a to właśnie zrobiłam. Dalej to dostosowanie tytułu. Akurat jestem podczas aktualizowania szablonu I'm going down, dlatego też zmiany będą "pod" ten szablon.
.item-title {border-left:10px #F35E5E solid;font-family:arial; background-color: #666; text-transform: uppercase; padding: 5px; z-index: 0; color: #EEF3DA; font-size: 8px; line-height: 100%; letter-spacing: 1px;filter: alpha (opacity=900); -moz-opacity: 0.90; opacity: 0.90; height:10px;margin-bottom:0px;}
.item-title a { color:#eee;}
.item-title postanowiłam zerżnąć od tytułu gadżetów, dlatego tak też zrobiłam.  Jest to taki sam kod z wyjątkiem paru zmian w postaci marginu. Kolor czcionki zmieniłam za pomocą .item-title a, czyli linku w .item-title.
Teraz fragment. Postanowiłam dodać w nim tło pod kolor całego szablonu plus skromny padding i wyrównanie tekstu:
.item-snippet { text-align:justify;background:#EEF3DA;padding:5px;}
Efekt




Jeszcze bardziej podłe zadanie niż wyżej. Opcja przeze mnie, przede wszystkim, nie lubiana. Nigdy nie wiem gdzie strzelić obrazek, jak go strzelić, w jakich wymiarach, żeby to ładnie współgrało. Kompletny brak weny. Wiem, że nie powinnam tego robić, ale dajcie sobie spokój z obrazkiem i tytułem. Aby to współgrało z moją duszą zodiakalnej panny, trzeba by chyba dodawać posty o dwu zdaniowym tytule. 
Jeszcze raz wybaczcie i lecimy dalej. :)


Po pierwsze zmienimy rozmiar obrazka, jego wysokość i szerokość. Z tego względu, że nie do końca wszystko się estetycznie prezentuje postarajcie się, aby pierwszy obrazek w każdym poście miał takie same rozmiary. Jeśli jest kwadratowy, to proponuje zmieniać rozmiar na 50/60px dla height i widht. Jeśli jednak jego wymiary to np. 300x200 to zmieniamy to na 75x50px lub np. 50x33px i tak dalej. Teraz pytanie, jak to zrobić. Otóż w sposób bardzo prosty: 
<img alt='' border='1' height='33' expr:src='data:post.thumbnail' width='50'/>
Jak widzicie expr:width='data:thumbnailSize' zmieniłam na zwykłe width, a expr:height='data:thumbnailSize' na height.

Rozmiar mamy, teraz trzeba przywrócić obrazek do porządku, czyli używamy .item-thumbnail:
.item-thumbnail { padding:0px;padding-left:5px; padding-bottom:-5px;}
Przyznam się robiąc tę opcję byłam nieźle zdenerwowana. Paddingi w obrazkach mnie wkurzają.  Szczególnie dolny, który zmusił mnie do wierzenia w to, że być może jak będzie na minusie to to coś da. Za kija, w życiu. Byłoby za pięknie.
Aby dalej to pasowało ( .item-title i .item-snippet były nadal takie same jak w opcji (2) ) postanowiłam dodać do .item-snippet line-height, które by zmniejszyło odległość między linijkami i trzymało się kupy.
.item-snippet { text-align:justify;background:#EEF3DA;padding:5px;line-height:11px;font-size:7pt;}

I koniec!  
Tu z tego miejsca osobiście oświadczam i zaklinam Was ludzie: używajcie pierwszej i drugiej opcji. Z trzecią i czwartą jak chce się stworzyć coś ładnego jest nieco za dużo roboty ( czasami ). Ale to taka moja mała propozycja. Tymczasem gratuluję wszystkim, którym udało się to w całości ( lub przynajmniej ) częściowo przeczytać i zrozumieć. Mam też nadzieję, że kiedy będziecie mieli ochotę zmienić Wasze "popularne posty" wpadniecie i tym razem przeczytacie w całości i dowiecie się co i jak. :)

Jeszcze tylko zajmiemy się odpicowaniem komentarzy ( raczej przewiduje krótki post, ale co z tego wyjdzie, nie wiadomo ), potem ramki i gadżety z divem, czyli o ramkach słowa dwa. Następnie myślałam nad efektami dla obrazków, które pojawiły się między innymi na podstronie "szablony" i w "West Coast Adventure". 
Czytaj dalej

wtorek, 18 czerwca 2013

Accordion - freebies

wtorek, 18 czerwca 2013

Accordion - freebies

Brak komentarzy
Ach, w końcu udało mi się dodać jakieś freebies. Mam nadzieję, że poprzednie były ciekawe, a także przydatne. Accordion to myślę dosyć interesująca i można by nawet powiedzieć zagadkowa opcja, aczkolwiek naprawdę pomaga zaoszczędzić przestrzeń na blogu. Można jej używać i w gadżecie, i w poście, w zależności od tego cóż chcemy stworzyć. 
Jeśli ktoś miałby ochotę na troszkę anatomii tej funkcji zapraszam tutaj.
Niestety, będą to tylko dwa freebiesy, gdyż ich "instalacja" to istne piekło, a poza tym robi niekiedy niezły bałagan w kodzie ( oczywiście w ilościach większych niż jedna paczka ). 

Paczki to kody CSS, a także kod umieszczenia w gadżecie lub poście; niestety zawiera tylko dwie "zakładki" tworzone przeze mnie, resztę należy uzupełnić samodzielnie, ale oczywiście podam jak to zrobić. 
Paczka 1
Proin nisi arcu, tincidunt vel porttitor vitae, condimentum eget nisl. Nam semper auctor mattis. Phasellus mattis lobortis aliquam. Nam nulla magna, elementum adipiscing ullamcorper et, sagittis vel ipsum. Morbi dapibus mi vitae nisl accumsan posuere. Vivamus vulputate dui vel massa gravida vitae convallis libero mattis. Aliquam ullamcorper, leo et sagittis tristique, risus neque ultrices enim, ultricies posuere quam justo ut enim.
Phasellus gravida bibendum sapien, sed luctus risus tristique at. Sed posuere urna vel diam dictum posuere. Donec adipiscing urna ac tellus vehicula volutpat. Sed semper leo et est placerat hendrerit. Proin iaculis ante quis sem venenatis ultricies. Mauris vel auctor dui. Aenean sed ante non diam blandit faucibus a vitae tortor. Nulla vitae eleifend odio. Aliquam erat volutpat. Nullam quis ligula vitae erat lacinia auctor. Integer quis tortor nec nunc consectetur ultrices. Quisque nunc nulla, semper et rhoncus nec, auctor nec est. Donec neque turpis, interdum dignissim congue eu, eleifend sit amet arcu. Proin nisi tortor, molestie eu vehicula vitae, gravida ornare turpis. Morbi at lacinia lacus. Integer dignissim viverra ligula ut tristique. Proin nisi arcu, tincidunt vel porttitor vitae, condimentum eget nisl. Nam semper auctor mattis. Phasellus mattis lobortis aliquam. Nam nulla magna, elementum adipiscing ullamcorper et, sagittis vel ipsum. Morbi dapibus mi vitae nisl accumsan posuere. Vivamus vulputate dui vel massa gravida vitae convallis libero mattis. Aliquam ullamcorper, leo et sagittis tristique, risus neque ultrices enim, ultricies posuere quam justo ut enim.

Poniższy kod umieszczamy pomiędzy <body> i </body> lub wchodzimy w projektanta szablonów i całość dodajemy jako arkusz CSS.
.p-box label{font-family:Text Me One; background-color: #d3dedb; text-transform: uppercase; padding: 5px; position: relative; z-index: 0; display: block; cursor: pointer; color: #666; font-size: 10px; margin-bottom: 1px; line-height: 100%; letter-spacing: 3px; font-weight: lighter;}
.p-box input:checked + label {color: #fff;}
.p-box label:hover:after, .j-box input:checked + label:hover:after{content: ''; position: absolute; font-size: 24px; width: 24px; height: 24px; right: 13px; top: 4px; color: #eee;  background: transparent url(https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiMa010cZbem_3j75MbOvegMBivqbQLRUonF-JwiT292TdbAb6j0jHDoSSNwdeLv_l7WLZEJ-PJdwgxCu4MHn06nABQAA8eqJ8WpkmusoTbPT43gSVonPWjNJgK6skwKP3HL6ODzlSRFX8/s1600/arrow2_s.gif) no-repeat top right;}
.p-box input:checked + label:hover:after{background-image: url(https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEheP8cPpdXP3ei8oW6DhOWbdoLifvGiL8BepwB8JS3AwVFABU5-OtxYdO-2BErHpyk-lfiqBs1x3izgvFj7BWZzrWRNoNWX-Grvcp6q1PhYabWcwDYu_LlURVsaHYAf59NTU_kSogUBdGc/s1600/arrow2_n.gif);}
.p-box article{text-align: justify; margin: 10px; margin-top: -1px; margin-bottom: 0px; overflow: hidden; height: 0px; position: relative; z-index:0; transition: height 0.5s ease-in-out;  -moz-transition: height 0.5s ease-in-out;  -webkit-transition: height 0.5s ease-in-out;  -o-transition: height 0.5s ease-in-out;}
.p-box input:checked ~ article{margin-top: 10px; margin-bottom: 10px; transition: height 0.5s ease-in-out;  -moz-transition: height 0.5s ease-in-out;  -webkit-transition: height 0.5s ease-in-out; -o-transition: height 0.5s ease-in-out;}
.p-box article p {color: #222; font-size: 11px; padding: 5px 0px;}
.p-box article h2 {font-family: Fjalla One; font-weight: normal; font-size: 14px; margin:0px; margin-top: 20px; text-transform: uppercase;}
.p-box a
{font-size: 8px; color: #d3dedb; letter-spacing: 2px; text-transform: uppercase; padding: 0px 2px; font-family: arial;}
.p-box a:hover {background-color: #fff; color: #000;}
PRE {margin: 10px 20px; margin-bottom: 20px;  background-color: #fafafa; padding: 10px;  border-left: 10px solid #222;  white-space: pre-line;}
.p-box ul, .j-box ol {margin: 10px 40px;}
.p-box input{display: none;}
.p-box input:checked ~ article.p-p{height: 58px;}
.p-box input:checked ~ article.p-m{height: 138px;}
Umieszczając w poście lub w gadżecie kopiujemy, przy czym niebieski tekst zamieniamy na własny:
<section class="p-box" style="margin-top: 2px;">
<div>
<input id="p-p" name="accordion-1" type="checkbox" />
<label for="p-p">Paczka 1-1</label>
<br />
<article class="p-p" style="text-align: justify;">
Proin nisi arcu, tincidunt vel porttitor vitae, condimentum eget nisl. Nam semper auctor mattis. Phasellus mattis lobortis aliquam. Nam nulla magna, elementum <a href="http://graphical-thoughts.blogspot.com/">adipiscing</a> ullamcorper et, sagittis vel ipsum. Morbi dapibus mi vitae nisl accumsan posuere. Vivamus vulputate dui vel massa gravida vitae convallis libero mattis. Aliquam ullamcorper, leo et sagittis tristique, risus neque ultrices enim, ultricies posuere quam justo ut enim.</article></div></section>
Kolejne boxy umieszczamy dodając arkusze CSS w projektancie szablonów, kierując się poniższym schematem:
.p-box input:checked ~ article.p-r{height: 58px;}
Literkę r zmieniamy przy tworzeniu kolejnych artykułów, jest to ID osobne dla każdego boxu. Dlatego też w przypadku literki r, kod HTML artykułu mającego pojawić się w gadżecie lub poście wyglądać będzie tak:
<section class="p-box" style="margin-top: 2px;">
<div>
<input id="p-r" name="accordion-1" type="checkbox" />
<label for="p-r">Nazwa artykułu</label>
<br />
<article class="p-r" style="text-align: justify;">
Proin nisi arcu, tincidunt vel porttitor vitae, condimentum eget nisl. Nam semper auctor mattis. Phasellus mattis lobortis aliquam. Nam nulla magna, elementum  ullamcorper et, sagittis vel ipsum. Morbi dapibus mi vitae nisl accumsan posuere. Vivamus vulputate dui vel massa gravida vitae convallis libero mattis. </article></div></section>

Paczka 2
Proin nisi arcu, tincidunt vel porttitor vitae, condimentum eget nisl. Nam semper auctor mattis. Phasellus mattis lobortis aliquam. Nam nulla magna, elementum adipiscing ullamcorper et, sagittis vel ipsum. Morbi dapibus mi vitae nisl accumsan posuere. Vivamus vulputate dui vel massa gravida vitae convallis libero mattis. Aliquam ullamcorper, leo et sagittis tristique, risus neque ultrices enim, ultricies posuere quam justo ut enim.
Phasellus gravida bibendum sapien, sed luctus risus tristique at. Sed posuere urna vel diam dictum posuere. Donec adipiscing urna ac tellus vehicula volutpat. Sed semper leo et est placerat hendrerit. Proin iaculis ante quis sem venenatis ultricies. Mauris vel auctor dui. Aenean sed ante non diam blandit faucibus a vitae tortor. Nulla vitae eleifend odio. Aliquam erat volutpat. Nullam quis ligula vitae erat lacinia auctor. Integer quis tortor nec nunc consectetur ultrices. Quisque nunc nulla, semper et rhoncus nec, auctor nec est. Donec neque turpis, interdum dignissim congue eu, eleifend sit amet arcu. Proin nisi tortor, molestie eu vehicula vitae, gravida ornare turpis. Morbi at lacinia lacus. Integer dignissim viverra ligula ut tristique. Proin nisi arcu, tincidunt vel porttitor vitae, condimentum eget nisl. Nam semper auctor mattis. Phasellus mattis lobortis aliquam. Nam nulla magna, elementum adipiscing ullamcorper et, sagittis vel ipsum. Morbi dapibus mi vitae nisl accumsan posuere. Vivamus vulputate dui vel massa gravida vitae convallis libero mattis. Aliquam ullamcorper, leo et sagittis tristique, risus neque ultrices enim, ultricies posuere quam justo ut enim.

Arkusz CSS:
.w-box label{font-family:Fjalla One; background-color: #eee; text-transform: uppercase; padding: 10px; position: relative; z-index: 0; display: block; cursor: pointer;border-left:12px solid #444;color: #666; font-size: 10px; margin-bottom: 1px; line-height: 100%; letter-spacing: 2px; font-weight: lighter;}
.w-box input:checked + label {color: #222;text-shadow:1px 1px 0px #e0d6de;}
.w-box label:hover:after, .w-box input:checked + label:hover:after{content: ''; position: absolute; font-size: 24px; width: 24px; height: 34px; right: 7px; top: 8px; color: #eee;  background: transparent url(https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhr-cazBnCVinB0KgSzVfd21UH5_Kj5SYWXbDVI0ShNPtTxufsAQYLJEjZey2ZYFsXKd3JOiwIChlEPq8ouunkU4HpeQncmbqhMZyKYWhYs42XPK3E1bWWKJ4NHfS9_euenvsg_0C_UP_0/s1600/add.gif) no-repeat top right;}
.w-box input:checked + label:hover:after{background-image: url(https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiHxtgeh_KQe0m80aEkdB2lhHiJ-5Mh_fqJ4wHLCw6kYlCK8rGo5zuvpcDXC77eQkK43nCzsK8vW-EofmC9Gh89FsyieML6zviHpv3vaA-7KUm39H-mPSMQR5NGcYMHE0cn2y40R0USdAk/s1600/close.gif);}
.w-box article{font-size:11px;text-align: justify;font-family:trebuchet ms; margin: 10px; margin-top: -1px; margin-bottom: 0px; overflow: hidden; height: 0px; position: relative; z-index:0; transition: height 0.5s ease-in-out;  -moz-transition: height 0.5s ease-in-out;  -webkit-transition: height 0.5s ease-in-out;  -o-transition: height 0.5s ease-in-out;}
.w-box input:checked ~ article{margin-top: 10px; margin-bottom: 10px; transition: height 0.5s ease-in-out;  -moz-transition: height 0.5s ease-in-out;  -webkit-transition: height 0.5s ease-in-out; -o-transition: height 0.5s ease-in-out;}
.w-box article p {color: #222; font-size: 12px; padding: 5px 0px;}
.w-box article h2 {font-family: Fjalla One; font-weight: normal; font-size: 14px; margin:0px; margin-top: 20px; text-transform: uppercase;}
.w-box a
{font-size: 8px; color: #1a1a1a; letter-spacing: 2px; text-transform: uppercase; padding: 0px 2px; }
.w-box a:hover {background-color: #fff; color: #e0d6de;}
PRE {margin: 10px 20px; margin-bottom: 20px;  background-color: #fafafa; padding: 10px;  border-left: 10px solid #222;  white-space: pre-line;}
.w-box ul, .j-box ol {margin: 10px 40px;}
.w-box input{display: none;}
.w-box input:checked ~ article.w-p{height: 58px;}
.w-box input:checked ~ article.w-m{height: 138px;}

Kod HTML ( do postu lub gadżetu ):
<section class="w-box" style="margin-top: 2px;">
<div>
<input id="w-p" name="accordion-1" type="checkbox" />
<label for="w-p">Nazwa artykułu</label>
<article class="w-p" style="text-align: justify;">
Proin nisi arcu, tincidunt vel porttitor vitae, condimentum eget nisl. Nam semper auctor mattis. Phasellus mattis lobortis aliquam. Nam nulla magna, elementum <a href="http://graphical-thoughts.blogspot.com/">adipiscing</a> ullamcorper et, sagittis vel ipsum. Morbi dapibus mi vitae nisl accumsan posuere. Vivamus vulputate dui vel massa gravida vitae convallis libero mattis. Aliquam ullamcorper, leo et sagittis tristique, risus neque ultrices enim, ultricies posuere quam justo ut enim.
</article></div>
</section>

Kolejne artykuły tworzymy w sposób podany przy Paczce 1!

Ja już dziękuję za uwagę i mam ogromną nadzieję, że moje propozycje accordion'ów będą chociaż w najmniejszym stopniu przydatne.
Oczywiście zachęcam do składania swoich propozycji na kolejne posty, piszcie śmiało, a właśnie taki post na pewno się w przyszłości pojawi. ( również chętnie pomogę indywidualnie, ale każde Wasze pytanie to większa ilość instrukcji na blogu co jest równoznaczne z większą liczbą osób, którym mój bloga był w stanie pomóc! );) Do kolejnego postu!
Czytaj dalej

środa, 22 maja 2013

Dostosowywanie szablonu - krok 2 - sidebar

środa, 22 maja 2013

Dostosowywanie szablonu - krok 2 - sidebar

4 komentarze
Z tego miejsca stwierdzam i uprzedzam, że mój schemat robienia szablonu jest ten sam, jednak wszystko wykonuję w innej kolejności niż przedstawiam to w cyklu.


<BlogItemBody>
Sidebar, czyli nasza lewa lub prawa kolumna, zawarte w niej gadżety i najogólniej rzecz biorąc wszystko co tak naprawdę tego dotyczy. Post ten zawierać będzie 2 możliwości "poukładania" sidebaru, które są wykorzystywane przeze mnie namiętnie, a także wiele innych rzeczy, które jak sądzę w dosyć spontaniczny sposób się tam pojawią. 

Selektory dla sidebaru:
  • .widget-content { gadżet bez tytułu, określa nam całą zawartość }
  • .main-inner .widget { nie mogłam się tego dopatrzeć w kodzie za pomocą którego tworzyłam ten post, ale takie coś jest i mówi nam o efekcie dla pojedynczego gadżetu wraz z jego tytułem, użytego jednak na wszystkich na blogu :);}
  • .sidebar .widget { efekt dla tego selektora pojawi się tylko w gadżetach w bocznych kolumnach;}
  • .main-inner .column-right-inner, .main-inner .column-left-inner { dostosowywanie kolumn pobocznych bez wyróżniania oddzielnych gadżetów; }
  • h2 { czyli tytuł naszego widgetu ( gadżetu ). Selektor może w tym przypadku może przyjmować również postacie : .sidebar .widget h2 - wówczas tytuł będzie przyjmować dany wygląd tylko w kolumnach bocznych lub .main-inner .widget h2 - efekt pojawi się wszędzie oprócz gadżetów w footerze ( stopce );}
Przeważnie w moich szablonach gadżety tworzone są na dwa sposoby. Pierwszy zawiera w sobie i zawartość gadżetu i jego tytuł, a drugi troszkę wyodrębnia nam tytuł od całości. Żeby było łatwiej zrozumieć pozwolę się posłużyć przykładami z życia wziętymi, czyli prościej szablonem Impossible i Walking Travesty.


W szablonie Impossible mamy tą ciut mniej skomplikowaną i, można by wręcz powiedzieć, pospolitą wersję, aczkolwiek ta wersja zakłada w sobie naprawdę dużą możliwość zmian.
Chodzi przede wszystkim o tytuł gadżetu. Nie dość, że mamy do użycia przeróżne obramowania ( w tym przypadku na dole ) , to także możemy dodać dowolne tło, czy to będzie po prostu kolor czy obrazek całość na pewno będzie wyglądać dobrze i estetycznie.


Kod w tym przypadku prezentuje się tak:
.main-inner .widget h2
{font: normal 7pt arial; color: #c83535; letter-spacing: 1px; text-transform:uppercase; border-bottom: 1px dotted #555; margin-bottom: 5px; margin-top:1px; cursor:pointer; margin-bottom:4px; -webkit-transition-duration: .50s }
.sidebar .widget {border:1px solid #111;background:#111;padding:5px;margin-top:-20px;opacity:0.8; }
Wspomniane obramowania to oczywiście nie tylko dolne kropkowane czy kreskowane. Często również lubię dodawać jednostronne prawe czy lewe.  
A teraz o selektorach, których użyłam .main-inner .widget h2, czyli każdy tytuł gadżetu na blogu + data w poście. .sidebar .widget - w tym przypadku odnosi się to tylko do gadżetów w lewej czy prawej kolumnie. Lubię ten selektor, bo dzięki niemu dla stopki bloga można zrobić inny, ciut bardziej odpowiadający właśnie temu miejscu wygląd. 

Drugi z przykładów do w pewien sposób "tytuł oddzielony od zawartości gadżetu".  W tym przypadku postępuję bardzo schematycznie. 

Używamy w tym przypadku tego samego selektora dla tytułu, czyli:
.main-inner .widget h2
{font: normal 6pt arial; color: #666666; text-align:left; display:inline-block; background:#d4d3e5; padding:3px; text-transform:uppercase;border:1px solid #f5f5f5; letter-spacing:1px; border-bottom:none;margin-bottom:0px;}
Jedyną różnicę odgrywa selektor dla zawartości gadżetu. Użyty poprzednim razem selektor .sidebar .widget zahacza swoim zasięgiem również o tytuł gadżetu, robią tak zresztą wszystkie selektory z wyjątkiem jednego.:
.widget-content {border:1px solid #f5f5f5; background:#fff;padding:8px;margin-bottom:-20px;}
.widget-content img { max-width:220px;}


Właśnie .widget-content odpowiada TYLKO za zawartość gadżetu, czyli idealnie pasuje nam do właśnie 

tego efektu. W powyższym przykładzie dodałam również maksymalną długość dla obrazka właśnie w gadżecie, aby mi nic specjalnie nie wyłaziło i nie psuło efektu w kolumnie. 



Na koniec jeszcze pragnę zwrócić jeszcze uwagę na jedną rzecz. Stosując padding wszechstronny, jeśli mogę się tak wyrazić, rozszerza nam się pole z każdej strony. W przypadku tytułu zdecydowanie proponuję stosować padding lewostronny lub prawo w zależności od strony gdzie macie tekst. Wówczas, nasze pole pod tytułem nie będzie niczym wielki klocek, a oddalimy od granicy tekst.

Hejże, jeszcze nie koniec. Taki skromny dodatek z mojej strony. Od czasu do czasu każdy ma ochotę dodać taką czy inną ikonkę przy tytule gadżetu. Że człowiek naściągał tego ostatnimi czasy całe foldery to przy takiej miłej okazji pragnie podzielić się tym z cały światem. Niestety nie mam pojęcia skąd je ściągnęłam, zaraz się tym zajmę, ale raczej ciężko będzie znaleźć autora. 


 

No cóż to by było na tyle ode mnie, jak widzicie nadzwyczajnie skomplikowane póki co to nie jest i nie będzie, chyba że komuś zachce się nowe ramki tworzyć, wtedy to się człowiek może narobić. Jednak powtórzę to po raz kolejny, że w tym przypadku to nie umiejętności graficzne czy znajomość css'a, tylko wyobraźnia, bo wiecie tego raczej się nie nauczyć, a stron i na temat CSS'a i grafiki jest dosyć sporo. :)
Czy Wy też macie wrażenie, że gadam niczym nauczyciel?


Czytaj dalej