tutoriale, szablony, web design

Pytania - Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi, to zapraszam na nasz profil ask.fm. Postaramy odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące szablonów, zamówień, jak również zaradzić conieco w sytuacji, gdzie szablon nie chce współpracować. Propozycje - Jeśli masz pomysł na ciekawą instrukcje, która mogłaby pomóc lub zainspirować wielu blogerów, daj nam znać! Z chęcią pomożemy! Propozycje możesz zostawić tutaj: Propozycje Pomoc - Gdyby ktoś desperacko szukał pomocy i wszystkie instrukcje go zawiodły, to jest e-mail tyler (bizarre1309@gmail.com ) i tam można pisać, mardzić na bloggera i resztę świata, no i ogólnie to też szukać pomocy. #idontjudge

wtorek, 6 maja 2014

Jak zrobić button na naszego bloga?

Na początek...

Postanowiłyśmy nieco rozszerzyć nasz zasięg - 
dlatego też miło mi zaprosić Was na Graphical Thoughts na Facebooku

Eveileb spytała na cboxie, czy robimy buttony... Do tej pory raczej nie, ale oczywiście, jak powiedziałam - zrobię go dla Ciebie, ale tak sobie też pomyślałam, że może zrobić na to mały, szybki tutorial (bo stworzenie takiego własnego buttona wcale nie jest trudne!).
Dla niezorientowanych - button, czyli obrazek, najczęściej z podpiętym do niego odnośnikiem, tekstem, jakąś nazwą - ogólnie ma on na celu reklamę naszej strony. 
Przed zaczęciem jakiejkolwiek pracy, wybieramy program, w którym będziemy tworzyć button naszej wspaniałej strony - w moim przypadku będzie do Photoshop, bo po prostu jest bardziej pod ręką, ale jeśli chodzi o Gimpa, zasady są takie same. Jeśli chodzi o inne programy... W PhotoScape, PhotoFiltre i pochodnych (a więc całkiem bogatych w opcje, ale nie zanadto) również powinno się udać wykonać taki button, ale w nim może on wyglądać nieco mniej estetycznie; w Paincie (wybacz mi, Tyler!) raczej nie próbujmy go robić. 

Potem zastanawiamy się nad formą i rozmiarem naszego buttona. Może on prostokątny, krągły lub jakiś inny fikuśny, choć standard to prostokąt o wymiarach 81x33, 160x70... Jest to jednak dowolność (pod warunkiem, że będzie on w jakiś sposób proporcjonalny i zgrabny). Kolejną sprawą jest czcionka, dlaczego? Button ma wpaść w oko (ale nie przez swój oczojebny kolor!), musi zainteresować, spodobać się... wszystko jednak w granicach wizualnych, a więc pobudźmy nasze zmysły estetyki i darujmy sobie Times New Roman, Tahomę, Verdanę albo niewyraźny Mistral. Czcionka ma być widoczna, ale ciekawa, nie za gruba, nie za chuda, chyba że mamy jakiś fajny koncept. Na końcu obraz/tło, które będzie pod czcionką. W zależności, czy chcemy button minimalistyczny, czy pasujący do szablony, tematyki - tutaj mamy dowolność, ale też trzeba zachować pewien umiar, żeby nam się nic ze sobą nie zlało. Teoria w skrócie:
program » forma&rozmiar » czcionka » obraz/tło
A teraz praktyka!
Zdecydowałam się na dwa rodzaje: jeden tylko z czcionką, drugi również z obrazem w tle.

efekt + druga wersja: z paskamiDruga instrukcja jest nieco bardziej skomplikowana - na warstwach w oknie warstw widać, co, w którym miejscu ma się znaleźć. Dlaczego przedstawiłam to w nieco trudniejszej wersji, a nie klatka po klatce, co gdzie zaznaczyć i tak dalej? Bo fakt jest taki, że najlepiej uczymy się samodzielnie i na własnych błędach i próbach - naszkicowałam Wam, co i gdzie można znaleźć. Spróbujcie sami różnych efektów i pobawcie się tym - za pierwszym razem zajmie Wam to więcej czasu, ale zapamiętacie wszystko na znacznie dłużej! I pamiętajcie: z każdym pytaniem odnośnie tej instrukcji i każdej innej (również w wersji Gimpowej) możecie zwracać się w cboxie lub na ask.fm (nie ukrywam, że na asku byłoby lepiej, bo pytania i odpowiedzi zostałyby dla innych, bardziej widoczne i na dłużej ;)

W komentarzach koniecznie pokażcie swoje efekty, jeśli zdecydujecie się wykonać własny button!

12 komentarzy:

 1. Czy mogę dostać prywatne lekcje z tworzenia takich fajnych rzeczy? :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm, nie sądziłam, że ludzie jeszcze odczuwają potrzebę robienia buttonów. Czuję się miło zaskoczona :D Instrukcja zrobiona dośc nietypowo, bardzo skromnie i to na jednym screenie. Chybabym tak nie mogła. Ale to kwestia gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Instrukcja może być nieco skomplikowana przez brak ujęć konkretnych etapów, aczkolwiek... Wychodzę z założenia, że ze wskazówkami pod ręką i własnymi błędami więcej się każdy nauczy :) A podczas pracy zawsze służę każdemu pomocą! Poza tym... byłam wtedy zbyt leniwa, żeby tworzyć milion screenów :)

   Co do samego buttona... No cóż, ja pamiętam głównie z Onetu manię na buttony. Tutaj spotykam je raczej na stowarzyszeniach, zrzeszeniach pisarskich itp.

   Usuń
 3. O, bardzo się cieszę, że zrobisz dla mnie button <3 Sama próbowałam kiedyś go zrobić na PhotoScape, ale nie wyszło zbyt pięknie, czego efekt można zobaczyć na SO :D Kiedyś na pewno spróbuję go zrobić według twojej instrukcji :)
  I jeszcze raz z góry dziękuję za button ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam i zachęcam, i zawsze służę dodatkowymi wskazówkami i pomocą (: A button wykonam do soboty, tak myślę!

   Usuń
  2. Przepraszam, że odpisuję dopiero teraz, ale nie miałam zbytnio czasu. Jasne, nie musisz się śpieszyć i tak jestem już wdzięczna, że się temu podejmiesz ;)

   Usuń
 4. Pobieram szablon fairy tale na bloga www.gallimfry.blogspot.com.Dokonałam paru zmian w szablonie między innymi zmieniłam nagłówek i parę czcionek. Mam nadzieję że nie będziecie miały nic przeciwko ;) Sam szablon jest piękny i delikatny i naprawdę dziękuję wam za niego dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pobrałam szablon West Coast Adventure na http://akinese.blogspot.com/. Przyznaję się bez bicia, że powiększyłam czcionkę o 10%, bo troszkę mała była i zmieniłam przezroczystość tekstu na nagłówku przed najechaniem na 0,7 z 0,9. Jeżeli ci to przeszkadza, napisz a zmienię.
  Pozdrawiam, Niah.

  OdpowiedzUsuń
 6. GRAFICZNY PUDELEK16 maja 2014 19:06

  Hooked up by the fire pobrałam na graficzny-pudelek.blogspot.com.

  Best wishes,
  Pudelek

  OdpowiedzUsuń
 7. Pobrałam szablon http://4.bp.blogspot.com/-n9eWnpoaIXQ/UYzWoYaw1yI/AAAAAAAAAX8/9MT88Twbtoc/s1600/igd3.png na ukulelke.blogspot.com. Jest niesamowity, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pobrałam szablon: http://graphical-thoughts.blogspot.com/2014/04/take-me-to-ocean.html na bloga: http://time-gone.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń